W przypadku współwłasności rzeczy w częściach ułamkowych żaden ze współwłaścicieli nie może nią całkowicie swobodnie rozporządzać. Możliwe jest zarządzanie swoją częścią ale rozporządzanie całością rzeczy jest niemożliwa bez zgody współwłaścicieli lub sądu.
Dzięki zawarciu umowy zniesienia współwłasności może dojść do zniesienia współwłasności i otrzymania przez współwłaścicieli fizycznej części rzeczy lub jej ekwiwalentu w pieniądzu.
Chcąc umownie znieść współwłasność, strony muszą być zgodne zarówno co do samego faktu zniesienia współwłasności, jego zakresu dotyczącego części lub całości rzeczy, jak i zastosowanego konkretnego sposobu zniesienia prawa.
Zniesienie współwłasności może nastąpić przez jeden z poniższych sposobów:
podział fizyczny rzeczy,
przyznanie rzeczy na własność jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty,
sprzedaż rzeczy i podział ceny sprzedaży.
Podział fizyczny rzeczy jest sposobem najprostszym ale rzecz musi być podzielna. Podział rzeczy skutkuje powstaniem nowych przedmiotów własności. Wydzielone rzeczy stają się samodzielną własnością poszczególnych byłych współwłaścicieli.
Jeżeli niemożliwy jest podział fizyczny rzeczy, jej własność zostaje przyznana jednemu ze współwłaścicieli. Nowy właściciel jest przy tym zobowiązany do spłaty pozostałych byłych współwłaścicieli. Dopuszczalne jest także bezpłatne przyznanie własności rzeczy wspólnej jednemu ze współwłaścicieli.
Ostatnim ze sposobów zniesienia współwłasności jest podział rzeczy przez jej sprzedaż oraz rozdzielenie uzyskanej ceny- zgodnie z wielkością udziałów współwłaścicieli.