Notariusz Fudali w Krakowie

Umowa o podział majątku wspólnego

Ustanie wspólności majątkowej małżeńskiej

Co do zasady między małżonkami istnieje wspólność majątkowa. Jednak w niektórych okolicznościach wspólność ta się kończy.
Są to: śmierć lub ogłoszenie upadłości jednego z małżonków, rozwód, separacja czy zawarcie umowy majątkowej małżeńskiej.
Zakończenie wspólności otwiera drogę do podziału majątku wspólnego. Podział ten może być przeprowadzony w formie umownej u notariusza, o ile małżonkowie są zgodni co do warunków podziału.
Alternatywą dla podziału majątku u notariusza jest postępowanie sądowe. Jest ono jednak zazwyczaj bardziej czasochłonne i stosowane w przypadku, gdy strony nie mogą dojść do porozumienia.

Elementy umowy o podział majątku

Aby strony mogły dokonać podziału majątku wspólnego w drodze notarialnej umowy muszą być zgodne co do wszystkich elementów tej umowy. Przede wszystkim co do składu, stanu i wartości majątku, w tym jego poszczególnych składników. Muszą być też zgodni co do sposobu podziału oraz wysokości ewentualnych spłat i dopłat.
Ponadto muszą zgodnie określić, czy w ramach zawieranej umowy będą rozliczane inne roszczenia związane z majątkiem. Np. roszczenia z tytułu nakładów czy spłaconych długów.
Strony wspólnie decydują, które części majątku przypadać będą każdemu z nich oraz w jaki sposób zostaną rozdzielone ewentualne zobowiązania.

Brak opodatkowania

Umowa o podział majątku wspólnego nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych ani podatkowi od spadków i darowizn.