Cechy umowy darowizny
Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Umowa darowizny jest nieodpłatna, nie jest umową wzajemną, przysporzenia majątkowego dokonuje się bez ekwiwalentu ekonomicznego. Obdarowany nie otrzymuje nic w zamian za to co otrzymał na podstawie umowy darowizny. Jednak gdy darczyńca popadnie w niedostatek może domagać się od obdarowanego środków brakujących mu do utrzymania.
Przedmiot umowy darowizny
W ramach umowy darowizny możesz przekazać lokal mieszkalny, dom, samochód.
Często przedmiotem umowy darowizny są pieniądze. Najlepiej podarować wybranej osobie środki finansowe w formie przelewu na rachunek bankowy.
Dodatkowy zapis w umowie darowizny
Umowa darowizny mieszkania może zawierać ustanowienie na rzecz darczyńcy prawa dożywotniego zamieszkiwania.
Odwołanie darowizny
Darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności.
Podatek od darowizny
Umowa darowizny podlega opodatkowaniu w zakresie przekraczającym tzw. kwotę wolną od podatku. Ponadto członkowie najbliższej rodziny, tj. małżonek, zstępni (dzieci, wnuki itd.), wstępni (rodzice, dziadkowie itd.), pasierb, rodzeństwo, macocha i ojczym są w każdym przypadku zwolnieni od podatku od darowizny, a jedynie istnieje wymóg zgłoszenia jej w ciągu 6 miesięcy do urzędu skarbowego.