Notariusz Fudali w Krakowie

Pełnomocnictwo

Pełnomocnictwo to umocowanie do działania w cudzym imieniu, które opiera się na oświadczeniu reprezentowanego. Pełnomocnictwo ogólne obejmuje umocowanie do czynności zwykłego zarządu. Do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebne jest pełnomocnictwo określające ich rodzaj, chyba że ustawa wymaga pełnomocnictwa do poszczególnej czynności.

Rodzaj pełnomocnictwa wynika z potrzeb mocodawcy i rodzaju spraw, które ma załatwić pełnomocnik. Pełnomocnictwo ogólne ma szeroki zakres i obejmuje wykonywanie czynności nie przekraczających zakresu zwykłego zarządu (art. 199 Kodeksu cywilnego), w tym administrowanie majątkiem. Pełnomocnictwo szczególne uprawnia natomiast wyłącznie do czynności, która została w nim konkretnie wskazana. Pełnomocnictwo rodzajowe definiuje rodzaj oraz zakres czynności, które mają zostać dokonane przez osobę reprezentującą. Szczególnym rodzajem jest pełnomocnictwo procesowe, które upoważnia do reprezentowania przed sądem.

Każde pełnomocnictwo może zostać sporządzone w formie aktu notarialnego nawet jeśli forma taka nie jest wymagana. Korzyścią sporządzenia pełnomocnictwa w takiej formie jest możliwość uzyskania w razie potrzeby kolejnych jego egzemplarzy (wypisów sporządzonych przez notariusza) na żądanie osoby uprawnionej.