Dobrowolne poddanie się egzekucji przez dłużnika
Oświadczenie o poddaniu się egzekucji oznacza dobrowolne poddanie się egzekucji w razie niewypełnienia zobowiązania wynikającego z konkretnej umowy, bez rozpoznania sprawy przez sąd. Wierzyciel może od razu wystąpić do sądu o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu, a następnie skierować sprawę do komornika sądowego.
Zabezpieczenie egzekucją z aktu notarialnego
Oświadczenie o poddaniu się egzekucji z aktu notarialnego może zabezpieczać, między innymi, zapłatę ceny lub czynszu najmu. Egzekucja może też być zabezpieczniem wydania rzeczy przy sprzedaży lub po zakończeniu umowy najmu. Egzekucja stanowi często zabezpieczenie spłaty kredytu.
Dokumenty do aktu poddania się egzekucji
Do sporządzenia oświadczenia o poddaniu się egzekucji należy okazać notariuszowi podstawę poddania się egzekucji, np. umowę najmu, umowę kredytu.
Egzekucja do umowy najmu okazjonalnego
W celu sporządzenia oświadczenia o poddaniu się egzekucji z tytułu najmu okazjonalnego należy okazać notariuszowi podpisaną przez strony umowę najmu okazjonalnego wraz z załącznikami.
Jednym z nich jest oświadczenie najemcy wskazujące lokal, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji. Drugim jest oświadczenie właściciela tego lokalu wyrażające zgodę na zamieszkanie najemcy w tym lokalu.
To ostatnie oświadczenie może być sporządzone z podpisem notarialnie poświadczonym jeśli zażąda tego wynajmujący.
Akt notarialny obejmujący oświadczenie o poddaniu się egzekucji
Akt ten zawiera oznaczenie dłużnika i wierzyciela oraz wskazanie zobowiązań dłużnika.
Ponadto w akcie zawarte jest oświadczenie dłużnika o dobrowolnym poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 Kodeksu postępowania cywilnego. W akcie tym wskazany jest również termin wykonania obowiązku lub zdarzenie, od którego uzależnione jest jego wykonanie. W niektórych aktach poddania egzekucji podany jest też termin, do którego wierzyciel może wystąpić o nadanie aktowi klauzuli wykonalności.